معرفی شهر

شهر آبعلی یکی از قدیم ترین مناطق استان تهران محسوب می شود . این منطقه که کمتر از 10 سال است که به شهر تبدیل شده در شمالشرق بخش رودهن و در امتداد جاده هراز واقع شده و تنها یک کیلومتر با مرکز بخش فاصله دارد.

شهر آبعلی که مناطق مبارک آباد و پیست اسکی آبعلی را شامل می شود دارای آب و هوای سرد در زمستان و خنک در تابستان می باشد در مجموع  چهار هزار نفر جمعیت دارد .

این شهر از دیر باز محل رفت آمد ورزشکاران زیادی به جهت وجود قدیمی ترین پیست اسکی ایران که هفتاد سال قدمت دارد شهرت داشت. همچینین آبعلی نیز علاوه بر پیست اسکی به رستوران ها و کبابی های نامی و معروف شهرت داشته و دارد.

شغل  نیمی ازمردم شهر آبعلی کارگری و کارمندی است ونیمی دیگر به شغل رستوران داری  و دیگر فعالیت های اقتصادی مشغول هستند. گویش اصلی مردمان آبعلی مازندرانی است.

شهر آبعلی دارای مردمانی مومن و ولایی است که در تمامی رخداداهای انقلاب اسلامی حضور فعال داشتند و دارند و در زمان جنگ تحمیلی  18 شهید تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نمودند.

از آثار تاریخی آبعلی  می توان به  اولین ساختمان بتنی ایران به نام هتل آبعلی نام برد  که از قدمت طولانی برخوردار است و در حال حاضر به اردوگاه فرهنگی دانش آموزی تبدیل شده است.

پیست اسکی بین المللی آبعلی با هفتاد سال قدمت به عنوان اولین پیست اسکی ایران  سالهاست که در فصل زمستان مکانی برای گردهمایی ورزشکاران و ورزشدوستان  است و هر ساله مورد استقبال بی نظیر اهالی ورزش قرار می گیرد.

 بقعه مبارک امامزاده حمزه(ع) واقع در محله مبارک آباد آبعلی یکی دیگراز آثار تاریخی و مذهبی شهر آبعلی محسوب می شود که در امتداد جاده هراز قرار گرفته است.

شهر آبعلی در زمینه های گوناگون دارای توانمندی های بالقوه گردشگری است اما تا کنون به دلایل مختلف فرصت رشد و ترقی را به دست نیاورده است.

آثار تاریخی گوناگون نظیر کاروانسرای شاه عباسی متعلق به دوره صفویه ، تشکیل طبیعی غارهایی همچون «سنگ دروازه» و «سیاه چال» و وجود امامزاده های متبرک می تواند آبعلی را به یک قطب گردشگری ورزشی ، زیارتی ، سیاحتی و تاریخی مبدل سازد اما مورد بی مهری قرار گرفتن این آثار در برخی موارد به تخریب تدریجی این سرمایه ها انجامیده است.

 شهر آبعلی همچنین تفرجگاه خوبی برای پایتخت نشینان می باشد تا روز های پایانی هفته رو در این شهر زیبا و سرسبز سپری کنند.

معرفی شهر آبعلی
معرفی شهر آبعلی attach_54d0fef3434e9
پیست اسکی آبعلی سال 1340
امامزاده حمزه(ع) محله مبارک آباد
امامزاده حمزه (ع) محله مبارک آباد
چشمه معدنی آب آهن
معرفی شهر آبعلی img 0271
پیست اسکی بین المللی آبعلی
هتل آبعلی
هتل آبعلی
امام مزاده هاشم(ع) جاده هراز سال 1328
امامزاده هاشم(ع)) جاده هراز - سال 1312
معرفی شهر آبعلی attach_54d0fe1a23bcd
امام زاده هاشم (ع) جاده هراز
امام زاده هاشم (ع) جاده هراز
منطقه هزار دشت آبعلی
معرفی شهر آبعلی dsc01827
معرفی شهر آبعلی dscf6101
مبارک آباد آبعلی
پیست اسکی بین المللی آبعلی
معرفی شهر آبعلی dsc06315
معرفی شهر آبعلی dsc06320
منبع : www.bakhshdariroudehen.ir